BLIŽI SE SEZONA PRAZNIKA I ODMORA: KOLIKO KOŠTA PUTARINA U SRBIJI I ZEMLJAMA REGIJE?

Kako je došlo lijepo vrijeme i bliže se brojni praznici, sve više ljudi planira putovanja.

Međutim, ukoliko neko na put kreće sopstvenim automobilom, značajno je da zna kolike su cijene putarina u Srbiji i regionu.

Za nešto manje od 10 dana u Srbiji će biti mini odmor od čak šest neradnih dana, jer se od 1. maja vezuju praznici sve do 7. maja koji je prvi radni dan.

Mnogi će ovaj poklonjeni odmor iskoristi da odu van grada i posjete neke destinacije i napune baterije.

Za dobro isplaniran put, posebno ukoliko se putuje sopstvenim automobiom, potrebno je dobro se pripremiti. Jedan od aspekata pripreme jeste i upućivanje u cijene putarina u Srbiji, ali i u zemljima u koje se putuje, piše Danas.rs.

Putarine na autoputevima kroz Srbiju od 1. januara ove godine skuplje su za 30 dinara (0,50 KM) u kojem god smjeru da idete.

Pa je tako putarina od Beograda do Preševa za vozila prve kategorije, odnosno putna vozila, prema informacijama sa sajta JP Putevi Srbije, ukupno 1.720 dinara (oko 28 KM) u jednom smjeru.

Zatim, od Beograda do naplatne rampe Šid, putarina iznosi 450 dinara (oko 7,50 KM).

Ukoliko putujete na sjever Srbije iz Beograda, do Subotice moraćete da platite putarinu od 730 dinara (oko 12 KM).

Do naplatne stanice kod Čačka, odnosno do Pakovraća, ako putujete iz Beograda, morat ćete za putarinu da izdvojite 560 dinara (oko 9 KM).

Ukoliko putujete ka Zagrebu, do glavnog grada susjedne Hrvatske od granice Srbije morat ćete da platite 16,90 eura.

Ako odlučite da idete dalje, od Zagreba do Rijeke moraćete da izdvojite 9,20 eura. Ako putujete do Zadra, treba platiti još 16 eura (oko 31 KM), a do Šibenika 20 (oko 39 KM).

Putarine u Sjevernoj Makedoniji su jako povoljne, pa se za svega dva eura može stići do Skoplja, dok se do Ohrida može doći za pet eura (oko 10 KM).

U ovoj zemlji ni na jednoj dionici auto-puta putarina ne prelazi dva eura, međutim postoji veliki broj naplatnih stanica.

U Bugarskoj, Rumuniji i Mađarskoj koriste se vinjete, koje se plaćaju na određeni period.

Pa tako ukoliko u Bugarsku idete samo preko vikenda, možete kupiti vinjetu samo za ta dva dana po cijeni od devet leva, odnosno nešto više od 4,5 eura (oko 9 KM).

Ukoliko kupujete vinjetu za cijelu nedelju, ona košta 6,65 eura (13 KM). Ako se odlučite za duži boravak, mjesečna vinjeta košta blizu 14 eura (oko 27 KM), zatim 24,56 eura (48 KM) koštaće vas vinjeta za tri mjeseca, dok za godinu dana njena cijena iznosi 44.52 eura (87 KM).

Što se tiče Rumunije, cijene vinjeta u ovoj zemlji su znatno niže. Pa tako nedjeljnu možete kupiti po cijeni od svega tri eura, mjesečnu za sedam, tromjesečnu za 13 (oko 25 KM) i godišnju za svega 28 eura (oko 55 KM).

Ukoliko krenete na sjever preko Mađarske, vinjete u toj zemlji su, takođe, malo skuplje. Pa ćete tako za 10 dana morati da izdvojite 16,28 eura, zatim za mjesečnu vinjetu 26,35 eura i za godišnju 145,62 eura.

Što se tiče putovanja u Bosnu i Hercegovinu, iako dugo najavljivan i obećavan, auto-put Beograd-Sarajevo još uvijek nije izgrađen i kako se čini, neće biti skoro. Dionice auto-puta kroz ovu zemlju, također, nisu skupe, pa je najviše što možete da platite nešto više od sedam eura.

U Crnoj Gori, najduža dionica na novootvorenom auto-putu najviše košta 3,5 eura.

(E.F./SB)

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

‘BALKAN OSTAJE BEZ STANOVNIŠTVA’

0
Njemačke novine Frankfurter Allgemeine Zeitung pišu o poteškoćama koje u balkanskim zemljama izazivaju s jedne strane iseljavanje i pad nataliteta, a s druge doseljavanje iz Azije na koje te zemlje nisu spremne.