PRESTANITE ŠTO PRIJE: LJEKARI OBJASNILI ZAŠTO JE OPASNO DA ČISTITE UŠI ŠTAPIĆIMA, OVO SU ALTERNATIVNA RJEŠENJA

Ušni vosak nastaje nakupljanjem mrtvih ćelija kože i drugih materija iz ušnog kanala, pa može uzrokovati začepljenost u ušima ili neprijatnost.

Ljekari preporučuju da se ušni vosak ne čisti, osim ako uzrokuje probleme sa sluhom ili ako ga jednostavno ima previše. Da li znate koji je pravi način da ga očistite vosak iz ušiju?

Soda bikarbona
Pola kašičice sode otopite u 60 ml tople vode i pritom koristite prokuvanu vodu koja se ohladila. Sipajte mješavinu u bočicu s pipetom i nagnite glavu na stranu. Ukapajte par kapi mješavine u uho i ostavite do sat vremena prije nego što isperete vodom. Proces ponavljajte jednom dnevno, najduže dvije sedmice, dok vosak ne nestane.

Isipiranje uljem
Upotrebite prirodna ulja poput dječijeg, kokosovog ulja, glicerina, mineralnog ili maslinovog ulja za ispiranje ušiju. Sipajte ulje pomoću bočice s pipetom dok vam je glava nagnuta na stranu. Držite je nagnutu pet minuta i to ponovoite dva puta dnevno. Ulje omekšava vosak što mu može pomoći da lakše ispadne iz kanala.

Ispiranje ušiju
Nagnite glavu na stranu, stavite peškir ispod uha i pomoću bočice sa pipetom lagano ukapajte vodu u ušni kanal. Pustite da voda stoji unutra kako bi se omogućilo temeljno ispiranje koje pomaže da izbacite zarobljeni ušni vosak. Stručnjaci kažu i kako se ova metoda može kombinovati s prethodne dvije, ali tada je potrebno prethodno isprati uho 5 do 15 minuta pre jedne od te dve metode.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE