KOLIKO ENERGIJE ZAHTIJEVA POTPUNI PRELAZAK NA ELEKTRIČNE AUTOMOBILE?

U svijetu posljednjih godina pozivaju vozače da požure s prelaskom na električne automobile, ali prelazak generiše brojne nedoumice i proces ide sporim tempom.

Jedno od glavnih pitanja je da li smo na energetskom nivou spremni da se snabdijevamo električnom energijom? Iz Bloomberga su napravili analizu kako bi odgovorili na to pitanje.

Prema podacima, trenutno u svijetu postoji oko 27 miliona automobila s “utičnicom”, hibrida i potpuno električnih.

Njihova godišnja potrošnja energije iznosi oko 60 tWh, dok globalna potražnja za električnom energijom iznosi 28.000 tWh, što je samo 0,2 posto, navodi Jutarnji.hr.

Logično je da je broj nizak jer postoje velike regije u svijetu bez elektrifikacije, pa su se takođe usmjerili na zemlju poput Norveške, gdje je 20 posto voznog parka te zemlje već električno. Koliki procenat potražnje za energijom je tamo? 1,4 posto, što je veći broj, ali nije vrlo visoko.

Iz Bloomberga očekuju prilično brzu evoluciju sektora tokom sljedeće dvije decenije i razmatraju dvije glavne mogućnosti, jednu u kojoj je usvajanje progresivnije u kojoj će do 2040. električni automobili činiti 75 posto automobila i drugu bržu u kojoj će EV-ovi gotovo potpuno pokriti tržište do ranih 2030-ih.

U prvom scenariju do 2040. bilo bi 730 miliona električnih automobila, što bi značilo povećanje potražnje za energijom za 7 posto. U drugom bi se brojka popela na milijardu, a potražnja do 9 posto.

Međutim, budući da nisu sva vozila automobili, dodajući kamione, autobuse, motocikle itd., procenti bi bili negdje između 11 i 15 posto.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE